• пон. Фев 6th, 2023

Месец: м.г

  • Home
  • ЕБОР И КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ПРОМОВИРААТ ЕКОЛОШКИ ИНВЕСТИЦИИ – 1 МИЛИОН ЕВРА КРЕДИТ ЗА ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАКСНОСТ НА СТАНБЕНИ ОБЈЕКТИ

ЕБОР И КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ПРОМОВИРААТ ЕКОЛОШКИ ИНВЕСТИЦИИ – 1 МИЛИОН ЕВРА КРЕДИТ ЗА ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАКСНОСТ НА СТАНБЕНИ ОБЈЕКТИ

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ги поддржува еколошките инвестиции во Северна Македонија со доделување кредит во износ од еден милион евра за Комерцијална банка Скопје преку Програмата на ЕБОР…

ШИЛЕГОВ: ВО 2021 ПОЧНУВАМЕ СО СМАРТ СИТИ, БРТ СИСТЕМОТ НА ТРАМВАЈ БЕЗ ШИНИ, НОВ МОСТ НА ЉУБЉАНСКА, А ЗАВРШУВАМЕ СО МОСТОТ НА АСНОМ

Градоначалникот Шилегов, на сите свои сограѓани им упати честитка за Новата 2021 година во која им пожели да им биде исполнета со многубројни моменти на среќа и благосостојба, како и…

ШИЛЕГОВ: НОВИОТ ЗЕЛЕН ПОКРИВ ГОТОВ ВО АПРИЛ ИДНАТА ГОДИНА

На денешната седница на Советот на Град Скопје советниците поставуваа прашања за работата на градоначалникот, градската администрација, јавните претпријатија и јавните културни установи на градот. Меѓу советничките прашања поставени до…

ГРАД СКОПЈЕ: СЕ РАСЧИСТУВА ДЕПОНИЈАТА СО ГОЛЕМИНА ОД 10 ФУДБАЛСКИ ИГРАЛИШТА ВО ВИЗБЕГОВО

Градот Скопје почна голема акција за расчистување на дивата депонија во Визбегово, која претставува повеќедецениски еколошки проблем за Скопје, а особено за жителите на околните општини Шуто Оризари, Бутел и…

ГРАД СКОПЈЕ: НОВ ЗЕЛЕН СКВЕР ЗА ГРАЃАНИТЕ ОД КАРПОШ 2

На аголот помеѓу булеварот Илинден и улицата Никола Тесла, до гимназијата „Орце Николов“, редизајнирана е зелената површина и целосно е  уреден  првиот сквер согласно со потребите на граѓаните за одмор,…

ГРАД СКОПЈЕ: ПОРАНЕШНАТА ДИВА ДЕПОНИЈА ВО МИЧУРИН СЕГА Е НОВ ЗЕЛЕН ПАРК ЗА ГРАЃАНИТЕ

Повеќедецениската дива депонија во населбата Мичурин од која годинава екипите на Град Скопје расчистија 15.000 кубни метри отпад, денес е нов зелен парк за граѓаните. Во овој парк изминативе денови…

ОПШТИНА КАРПОШ: ЗАЗЕЛЕНУВА „ЧАТАЛОТ“ ВО КАРПОШ

По завршувањето на подготвителните активности за рамнење и чистење на теренот, Општина Карпош продолжи со засадување на висококвалитетни дрвја, жива ограда и украсни растенија на т.н. „чатал“ меѓу патот за…

ГРАД СКОПЈЕ: ПРВ ЦРВЕН ДРВОРЕД ВО СКОПЈЕ НА БУЛЕВАРОТ 8.СЕПТЕМВРИ

Нов дрворед со околу 100 листопадни дрвја и 1.100 нискостеблести растенија со црвени листови деновиве е формиран по должината на булеварот 8.Септември, во есенската акција на Град Скопје за раззеленување…

ГРАД СКОПЈЕ: СКОПЈЕ ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МОДЕРЕН БУЛЕВАР – ПРВИОТ ДЕЛ ОД БУЛЕВАРОТ БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА ОТВОРЕН ЗА СООБРАЌАЈ

Екипите на Град Скопје ја завршија изградбата на првиот дел од новопроектираниот булевар Босна и Херцеговина, кој изминативе месеци прерасна од улица со две ленти во современо булеварско решение со…

ГРАД СКОПЈЕ: СЕ ГРАДИ И ПРОШИРУВА БУЛЕВАРОТ НИКОЛА КАРЕВ ДО МОМИН ПОТОК

Екипите на Град Скопје на 12ти декември ја почнаа втората фаза од изградбата и реконструкцијата на булеварот Никола Карев, на потегот од крстосницата кај касарната „Илинден“ до Момин поток. Градежни…