• пет. Фев 3rd, 2023

Месец: м.г

  • Home
  • Прашај ги Ана и Зелен Хуман Град

Прашај ги Ана и Зелен Хуман Град

Денес од 20:30 до 21:30, Зелен Хуман Град, заедно со Ана Петровска, организираат facebook настан, каде ќе одговараат на прашања од граѓани. Граѓаните ќе можат да искомуницираат со нив и…

ВО НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ТРЧА 17.СКОПСКИОТ МАРАТОН

Градот Скопје и годинава ќе ги отвори вратите за натпреварувачите од целиот свет кои ќе учествуваат во најмасовната спортска манифестација во нашата земја – Виз ер скопскиот маратон 2021. Деталите…

НОВО ЗЕЛЕНИЛО ВО ТАФТАЛИЏЕ

Комуналните служби на општина Карпош работат на засадување ново зеленило во населбата Тафталиџе, во средишните делови меѓу објектите за домување, на потегот кај пекарата „Вегера“. Денеска се садат 355 украсни…

ПО 17-ТИ ПАТ „БЕЛА НОЌ“ ВО СКОПЈЕ

Оваа сабота се организира „Бела ноќ“ по 17-ти пат. Граѓаните ќе имаат можност да уживаат во културно-забавната програма на 13 локации низ Скопје. Скопје и скопјани ќе имаат можност повторно…

ПРОДОЛЖУВА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ПЛОЧНИКОТ ВО ПОРТА ВЛАЕ

Завршена е реконструкцијата на еден дел од плочникот во Порта Влае. Поставени се нови гранитни плочки и хидроизолација, по што градежните активности продолжуваат во должина на истиот потег (паралелно со…

Неделни мудри мисли бр.37

“Животот е краток. Фокусирајте се на тоа што најмногу ви значи. Приоритетите треба да се менуваат со тек на време.” Рој Т. Бенет “Кога ќе превземете контрола врз вашето однесување, тогаш…

Кој е “Европскиот Амазон” според УНЕСКО?

УНЕСКО го означи биосферниот резерват Мура-Драва-Дунав, со името “Европскиот Амазон”. “Европскиот Амазон” е прв биосферен резерват што се протега во 5 различни држави. Површината покрива 1 милион хектари, а експертите…

Општина Аеродром дел од Европска недела на спортот

Околу 200 ученици од осумте основни училишта од Општина Аеродром се вклучија во одбележувањето на Европска недела на спортот, која почна денеска, со цел да се мотивираат граѓаните кон здрав…

Заштита и за Јабланица што поскоро

Во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“ и Македонското еколошко друштво се одржа планинарската тура „По стапките на заборавените“ во која учествуваше и државниот секретар на МЖСПП, Kаја Шукова. Планинарската тура…

Брисел ги препознава напорите на државата и посветеноста кон зелена агенда на ЕУ

Министерот за животна средина и просторно плaнирање Насерт Нуредини оствари работна средба со ново назначениот вршител на должноста директор за Западен Балкан во Генералниот Директорат за соседство и преговори за…