• чет. Мар 30th, 2023

БИТ-ПАЗАР СЕ ВРАЌА РЕНОВИРАН НА СКОПЈАНИ

Сеп 3, 2021

Градоначалникот Петре Шилегов денеска присуствуваше на отворањето на  реконструираниот Бит-пазар, еден од најпосетените пазари во Скопје. На отворањето на оваа значајна инвестиција на Скопски пазар АД Скопје присуствуваа премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Артан Груби. Но и, градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу и генералниот директор на Скопски пазар АД Скопје, Младен Дамев.

-Дозволете да му честитам на инвеститорот АД Скопски пазар. Воедно и се заблагодарувам за нивната инвестиција на Бит-пазар, како најголем и најфреквентен зелен пазар во Скопје. Оваа инвестиција е од огромно значење за нашиот град. Претставува огромен чекор напред во уредувањето на овој простор. Истиот овозможува подобри услови и за пазарџиите и за граѓаните кои секојдневно ги користат нивните услуги. Градот Скопје заедно со Општина Чаир, подолго време се обидуваме да воспоставиме ред на јавните површини. Пред се тротоарите и велосипедските патеки.

Овие наши напори опфаќаа ослободување на тротоарите и велосипедските патеки и нивна реконструкција. Поставување на нова урбана опрема, жардиниери, заштитни столпчиња. Но и обнова на зеленилото на булеварот Крсте Мисирков, кој го реконструиравме од „Мавровка“ до Бит-пазар. Тоа го правевме за да развиеме партнерски однос со сите засегнати страни, трговците, муштериите. Но и учесниците во сообраќајот, пред се, тука мислам на пешачкиот и на велосипедскиот сообраќај. Ваквиот партнерски однос успеавме да го воспоставиме уште тогаш. Оваа инвестиција е само едно големо поместување напред во насока на подобрување на просторните услови во овој дел од градот – рече денеска градоначалникот Шилегов.

Тој изрази уверување дека просторните услови на новиот објект на Бит-пазар ќе овозможат непречено одвивање на трговската дејност на сите заинтересирани субјекти кои и досега го користеа овој пазар.

-Скопје е град за сите и искрено се радувам на секоја инвестиција која овозможува подобрување на условите во кои секојдневно функционираат нашите граѓани, независно на кој дел од градот му припаѓаат и независно во која општина живеат – нагласи Шилегов.

Извор Град Скопје