• сре. Фев 1st, 2023

Месец: м.г

  • Home
  • “ПРЕСИНГ”: Меѓународниот конкурс за Расадник е шанса за Кисела Вода од вонредно значење!

“ПРЕСИНГ”: Меѓународниот конкурс за Расадник е шанса за Кисела Вода од вонредно значење!

“По повеќе од пет години борба на дел од стручната јавност, граѓанските здруженија и новите медиуми за просторот на Расадникот во Општина Кисела Вода, конечно борбата вроди со плод. Повикот…

Детска атлетика за прв пат во Гази Баба

Во училишниот двор на ООУ “Григор Прличев” во н. Железара се оддржа за прв пат во Гази Баба спортскиот настан- детска атлетика, кој беше организиран во соработка со Атлетската федерација…

ДЕТСКОТО ИГРАЛИШТЕ ВО УЗ КАРПОШ 1 ДОБИ НОВ ЛИК

Општина Карпош деновиве изврши целосна реконструкција на едно од најголемите детски игралишта на своја територија, кое е лоцирано на ул. „Никола Тесла“ во населбата Карпош 1. Старите дрвени реквизити кои беа…

Наместо дива депонија, реализирана нова зелена површина над 3000 квадратни метри во населба Радишани

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, заедно со градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски и директорот на ЈП Паркови и зеленило, Ангеле Сотировски, извршија увид на новата реализирана зелена површина…

КАРПОШАНИ ДОБИЈА НОВ ПАРК И ИГРАЛИШТЕ КАЈ СКОПЈЕ СИТИ МОЛ

Денеска попладне, официјално беше пуштен во употреба новиот парк кој се наоѓа во непосредна близина на трговскиот центар Скопје Сити Мол. Паркот, кој во својата содржина вклучува и современо игралиште…

Подобри урбанистички и инфраструктурни решенија се главните барања на граѓаните во Центар

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, денеска имаше отворен ден со 50 граѓани на општината. Нивните барања во најголем дел се однесуваа на обезбедување на подобри урбанистички и инфраструктурни решенија.…

Започна големата акција за чистење на Водно „Генералка викенд 2022“

Денеска започна најголемата еко-акција досега „Генералка викенд 2022“, во која денеска и претстојниов викенд во 26 општини ќе се реализираат големи акции за чистење. Градот Скопје, заедно со јавните градски…

Пролетната акција на Град Скопје и јавните претпријатија оваа недела во Шуто Оризари

Градот Скопје заедно со градските јавни претпријатија и во координација со Општина Шуто Оризари од вчера ја спроведуваат големата пролетна работна акција на подрачјето на општина Шуто Оризари. Екипите координирано…

Цел Центар на точак, Е-велосипед и Е-тротинет

За поздрава животна средина и помал сообраќаен метеж- Полесно до велосипед, Е- велосипед и Е-тротинет! Општина Центар- Скопје од 04.05.2022 година ја спроведува акцијата “Цел Центар на точак”, со која…