• саб. Јун 3rd, 2023

Во здраво тело, здрав дух

  • Home
  • Детска атлетика за прв пат во Гази Баба

Детска атлетика за прв пат во Гази Баба

Во училишниот двор на ООУ “Григор Прличев” во н. Железара се оддржа за прв пат во Гази Баба спортскиот настан- детска атлетика, кој беше организиран во соработка со Атлетската федерација…

Јавен повик за финансирање проекти од областа на спортот за 2022 година

Врз основа на член 22 став 1 точка 5 од Законот за локалната самоуправа („Службен весник на Република Македонија“ бр. 5/02), а во врска со Програмата за спорт и рекреација…

Данска општина сака да помогне на 3,000 луѓе да се откажат од пушење во 2022

На 7ми јануари, Данската општина Фуресо, најави дека сака да помогне на граѓаните да си ги остварат новогодишните желби, да престанат со пушење во 2022. За време на оваа година,…

ВО НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ТРЧА 17.СКОПСКИОТ МАРАТОН

Градот Скопје и годинава ќе ги отвори вратите за натпреварувачите од целиот свет кои ќе учествуваат во најмасовната спортска манифестација во нашата земја – Виз ер скопскиот маратон 2021. Деталите…

Општина Аеродром дел од Европска недела на спортот

Околу 200 ученици од осумте основни училишта од Општина Аеродром се вклучија во одбележувањето на Европска недела на спортот, која почна денеска, со цел да се мотивираат граѓаните кон здрав…

ОТВОРЕН Е СПОРТСКО – АДРЕНАЛИНСКИОТ ПАРК ВО КАРПОШ

На површина од 10.000 м2, во должина на Кејот на Вардар (кај спортско – качувачката карпа), во општина Карпош изграден е Спортско – адреналинскиот парк. Станува збор за прва ваква…

СПОРТСКО И КУЛТУРНО ЛЕТО ВО КАРПОШ

Советниците од општина Карпош, во рамки на денешната 58. седница гласаа позитивно за  реализација на манифестациите од областа на спортот и културата, кои традиционално се одржуваат во оваа локална самоуправа.…

Игралиштето во ООУ „Гоце Делчев“ доби современа подлога по сите ЕУ стандарди

Спортското игралиште во основното училиште „Гоце Делчев“ во Горно Лисиче добива мултифункционална гумена спортска подлога.             Овој тип спортска подлога се изработува со специјална машина и техника и гарантира висок квалитет,…

Отворено одбојкарско игралиште на песок во Аеродром Општина

Аеродром доби ново одбојкарско игралиште на песок на кејот на Вардар кај мостот „Близнак“.  Игралиштето синоќа свечено го отворија градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, и градоначалникот на Општина Аеродром,…

НОВА ФИТНЕС ЗОНА ВО КАРПОШ 1

Во изминатиот период беше направена уште една фитнес зона во општина Карпош. Во населбата Карпош 1, во близина на основното училиште „Христијан Тодоровски – Карпош“ поставени се справи за физички…