• сре. Ное 30th, 2022

Зелени новости

  • Home
  • Источната патна мрежа со целосно нов лик, рехабилитирани речиси сите патни врски

Источната патна мрежа со целосно нов лик, рехабилитирани речиси сите патни врски

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска, заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Ејуп Рустеми, извршија увид на работните активности…

Оџаклиеска ја отвори обуката за запознавање со Програмата за инвестирање во животната средина

Заменик министерката за животна средина и просторно плaнирање Христина Оџаклиеска вчера, ја отвори онлајн обуката наменета за општините, што имаше за цел да ги информира општините и да им помогне…

Продолжува соработката со Светска банка во областа квалитет на воздухот

Заменик министерката за животна средина и просторно плaнирање Христина Оџаклиеска во понеделникот оствари виртуелна  средба со високи претставници од Светска банка на тема загадување на воздухот, во насока на продлабочување…

Преку проширување на капацитетот, градинката „Детска Радост“ сега може да згрижи 157 деца

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска заедно со градоначалникот на Општина Струмица, Костадин Костадинов, денеска  ја посетија детската градинка „Детска Радост“, од оваа општина, којашто го прошири капацитетот…

Започнува имплементацијата на големи, иновативни проекти во 8 општини во државата

На првата седница на Управниот комитет на проектот “ЕУ за општините” со кој претедава министерот за локална самоуправа, Горан Милевски беше потврдено дека во наредните три години во општините Велес,…

Jавна расправа по иницијативата за спас на Тиквешкото Езеро

Во просториите на Локалната самоуправа се одржа состанок по повод иницијативата Спас за Тиквешко езеро, поднесена и предложена од градоначалникот Митко Јанчев.   На состанокот присуствуваа пратениците од Кавадарци, Иницијативен одбор…

СООПШТЕНИЕ ЗА ОТПОЧНУВAЊЕ НА ПОСТАПКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ НА НАЦРТ НА ЗАКОН ЗА ПРОГЛАСУВАЊЕ НА СТУДЕНЧИШКО БЛАТО ЗА ПАРК ЗА ПРИРОДАТА

Министерството за животна средина и просторно планирање започна постапка за донесување на Нацрт на Закон за прогласување на Студенчишко Блато за парк за природата.  Додека трае постапката за прогласување на локалитетот…

Средба со Федерацијата за планинарство на РСМ

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денес ги прими претставниците на Федерацијата за планинарство на РС Македонија, во која члениваат повеќе од 50-тина планинарски клубови. На средбата…

Се очекува постапката за одобрување на кредитот од ЕБОР во најскоро време да биде завршена

На денешната средба со претставниците на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) се разговараше за напредокот на преговорите со Банката за одобрување на кредитната линија – заем од 55…

НАЈАВА ЗА НОВИ КАПИТАЛНИ ПРОЕКТИ ЗА ЈУГОИСТОКОТ

Поврзување на Струмица на интерконекторот со гас кај Петрич, Република Бугарија, е еден од приоритетите на кој разговараме на работните групи со колегите од Бугарија. На ова прашање ќе му…