• чет. Јун 1st, 2023

Предлози за патување

  • Home
  • Сонувате за снежен Божик? Ова се 5те најснежни градови во Европа

Сонувате за снежен Божик? Ова се 5те најснежни градови во Европа

Божик е секогаш поубав со снег. Без разлика дали сакате да правите “снешко” или сакате да седите пред камин на топло додека надвор паѓа снег, да се биде за Божик…

Пет Европски градови што нудат незаборавен Божик

Како што Божик забрзано доаѓа, така Европските градови се подготвуваат за зимската сезона и за туристите. Во меѓувреме, Европејците се збогуваа со топлото лето и со нетрпение го очекуваат отворањето…

Урбаните џунгли на Стокхолм

Љубовта кон природата е длабоко вкоренета шведскиот национален карактер. Затоа не е ни изненадување, што главниот град на Шведска, високо котира на листата светски градови со најмногу зелена површина. Покривајќи…

Кои се Европските главни градови за “smart” туризам за 2022?

Бордо (Франција) и Валенсија (Шпанија) се Европските главни градови за паметен “smart” туризам за 2022 година. Претставници од двата градови ќе ја примат наградата на формална церемонија. Таа ќе се…

Санкт Петербург – одличен избор за патување

Во пресрет на новата авионска линија Скопје-Санкт Петербург ќе ви кажеме зошто Санкт Петербург е одличен избор за посета и бегање од реалноста. Зошто Санкт Петербург? Често сметан за Руски…

Листа на најскапи градови за живеење во светот за 2021ва година

Според листата на најскапи градови за живеење во светот за 2021ва година, рангирана од Mercer, најскап град за живеење во Европската Унија е Копенхаген, главниот град на Данска. Најевтин за…

НАЈЗДРАВИТЕ МЕСТА ЗА ЖИВЕЕЊЕ ВО СВЕТОТ

Експерти ги рангирале најздравите градови и држави во светот, според добра храна, социјален живот и квалитетен јавен транспорт. Направен е список со 20 најздрави места на живеење во светот. Извештајот…

КОГА Е НАЈДОБРОТО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕТА НА МАЛДИВИТЕ?

Иако моменталната ситуација сеуште не ни дозволува да планираме одмори и не е баш погодна за патување, сепак останува на нас да бидеме подготвени. А секогаш е добро време за…

ЕУ ГО ПРЕЗЕНТИРАШЕ ПРЕДЛОЖЕНИОТ “КОВИД ПАСОШ”, ШТО БИ МОЖЕЛ ДА ГО ОЛЕСНИ ПАТУВАЊЕТО ОВА ЛЕТО

Како процесот на вакцинација се забрзува насекаде во светот, многу земји почнуваат да размислуваат како да им овозможат на вакцинираните граѓани полесно да патуваат и да можат да одат на…

КАСТЕЛОРИЗО: МАЛ ГРЧКИ ОСТРОВ СО ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНО НАСЕЛЕНИЕ И БЕЗ СЛУЧАИ НА КОВИД-19

Кастелоризо е без коронавирус. Сите 500 жители на овој мал грчки остров се вакцинирани. Од минатиот март, бил регистриран само 1 случај со Ковид-19 на островот. Носителот бил брзо изолиран…