• вто. Мар 28th, 2023

вакцини

  • Home
  • ДАЛИ Е БЕЗБЕДНА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА?

ДАЛИ Е БЕЗБЕДНА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА?

ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА СЕ ЧИНИ БЕЗБЕДНА, НО ЕКСПЕРТИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА РЕЗУЛТАТИТЕ ЗА ЕФИКАСНОСТА БИЛЕ БАЗИРАНИ НА “ПОТЕНЦИЈАЛНО НЕТОЧНИ” ПОДАТОЦИ Во тоа што е најчесто доверлив процес, Националниот Институт за Алергија…

ЛУЃЕ КОИШТО ИМААТ ПРЕЛЕЖАНО КОВИД-19, ЌЕ ПРОЈДАТ СО САМО ЕДНА ДОЗА ОД ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНАВИРУС

За луѓе коишто имаат прележано Ковид-19, дури и да немале симпотоми, најверојатно ќе биде доволна само една доза од вакцините против коронавирус, што се даваат во две дози. Научници испитувале…

КРАТОК ВОДИЧ: ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД-19 ВО УПОТРЕБА И КАКО ДЕЛУВААТ

Десетина вакцини против коронавирусот влегоа во клинички испитувања во 2020та, а сега неколку од нив се веќе и одобрени за итна употреба во разни држави низ светот. Toa значи дека…