• сре. Фев 1st, 2023

Талин

  • Home
  • Граѓанскиот буџет на Талин за 2022, фокусиран на зеленило, надворешни спортови и рекреација

Граѓанскиот буџет на Талин за 2022, фокусиран на зеленило, надворешни спортови и рекреација

Локалните власти во Талин ги објавија резултатите од гласањето за граѓанскиот буџет на градот за 2022 година. Во суштина, граѓаните на Талин поддржале проекти кои ќе донесат повеќе зеленило во…

Сонувате за снежен Божик? Ова се 5те најснежни градови во Европа

Божик е секогаш поубав со снег. Без разлика дали сакате да правите “снешко” или сакате да седите пред камин на топло додека надвор паѓа снег, да се биде за Божик…

Доделена наградата за Европска зелена престолнина за 2023

Имајќи претходно четири неуспешни обиди, Талин конечно ја понесе титулата за Европска зелена престолнина за 2023. Естонскиот главен град ги победи останатите 16 финалисти, вклучувајќи ги Хелсинборг (Шведска), Краков (Полска)…

Хелсинки и Талин ќе се поврзат со подземен железнички тунел

Моментално, главните градови на Финска и Естонија се поврзани со дво-часовно патување со траект. Сега, Хелсинки и Талин се се поблиску до поврзување преку подземен железнички тунел. Финскиот Министер за…